Logo

49-300 Brzeg, ul. Starobrzeska 12
tel.: 77 544 32 46, kom: 608 652 296

 
Logo

Sterylizacja


Sterylizacja to najbezpieczniejsza forma antykoncepcji suk i kotek. Zabieg ten polega na nieodwracalnym usunięciu narządów płciowych w znieczuleniu ogólnym.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o poddaniu naszego zwierzęcia tego rodzaju zabiegowi zapoznajmy się z jego wadami i zaletami.


ZALETY STERYLIZACJI:
* Zapobieganie wystąpieniu ciąży urojonej , ropnego zapalenia macicy,
* Powstaniu nowotworów narządów rodnych, gruczołu mlekowego,
* Przypadkowym ciążom ( zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt).

WADY STERYLIZACJI:

* Zabieg jest nieodwracalny .
Trwały skutek zabiegu jest jednak zaletą, jeśli tylko decyzja o jego przeprowadzeniu zostanie podjęta odpowiedzialnie . Należy rozważyć czy nasz zwierzak ma być w przyszłości "przydatny" pod względem hodowlanym . Jeżeli priorytetem jest zachowanie zdolności rozrodczej należy wdrożyć mniej radykalną formę antykoncepcji - leczenie hormonalne w postaci iniekcji lub tabletek .
Jest ono jednak obarczone (jak każda terapia lekowa ) ryzykiem skutków ubocznych , w szczególności mogą wystąpić problemy z gruczołem mlekowym lub narządami płciowymi np. ropomacicze (pyometra).

* Ryzyko związane ze znieczuleniem .
Przed każdym zabiegiem wykonywane jest szczegółowe badanie kliniczne oraz badanie krwi . Na ich podstawie lekarz jest w stanie ocenić ryzyko związane z zabiegiem .
Jeśli pacjent nie zostanie zakwalifikowany do zabiegu , lekarz odmówi jego wykonania mając na względzie przede wszystkim zdrowie i życie naszego pupila.

* Skłonność do nadwagi.
Rzeczywiście , może wystąpić nieznaczne zwiększenie masy ciała . Wystarczy jednak dodatkowy spacer , a czasem także odpowiednia dieta , co wcale nie oznacza konieczności stosowania specjalistycznych karm dla zwierząt sterylizowanych / kastrowanych ( wygodne i skuteczne rozwiązanie dla osób , które nie mogą poświęcić czasu na przygotowanie pokarmu samodzielnie ) .
Wystarczy monitorować masę zwierzęcia i w razie potrzeby zmniejszyć porcję . Jeśli będzie nam trudno odmówić naszemu pupilowi pełnej miski pysznego jedzenia , dobrym pomysłem będzie kupno mniejszej miski.

* Nietrzymanie moczu.
Zdarza się rzadko i wyłącznie u suk . Nie jest to dolegliwość , z którą współczesna medycyna weterynaryjna nie byłaby w stanie sobie poradzić . Dostępne są już środki zapewniające prawidłową funkcję cewki moczowej . Należy jednak podkreślić , że dolegliwość ta występuje u zdecydowanie mniejszości pacjentów .


Często zastanawiamy się czy powinno się sterylizować przed pierwszą cieczką ? Jest to jednak najbardziej słuszna decyzja . Ważny jest stopień dojrzałości fizycznej zwierzęcia . Biorąc pod uwagę różnicę osobnicze , nie można jednoznacznie wskazać uniwersalnego wieku dla danego gatunku czy nawet rasy , w którym wykonanie zabiegu byłby najodpowiedniejsze . Należy zadać się na wiedzę i doświadczenie lekarza weterynarii , który po konsultacji , wywiadzie i badaniu klinicznym ustali termin zabiegu , tak aby jego wykonanie było w pełni skuteczne.

Pamiętajmy , że jeśli mamy jakieś wątpliwości czy pytania warto zasięgnąć porady specjalisty . Na pewno doradzi i odpowie na każde nurtujące pytanie .